SSS - Sıkça Sorulan Sorular

1 - Satın aldığınız ürünün teslimat sırasında hasarlı olduğunu fark edersem ne yapmalıyım?

Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri, teslim aldığınız firma yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe kargo firmasından kaynaklı herhangi bir zarar olduğunu düşünüyorsanız kargo firması yetkilisi ile beraber tutanak hazırlayıp, ürünü teslim almayınız. Kargonun hasarlı geldiğini farkettiğinizde kargoyu açmadan önce kargodaki hasarlı kısmın net bir şekilde görüneceği fotoğraflarını çekerseniz işlemlerin hızlanmasını sağlamış olursunuz. Hasarlı kargonun fotoğrafını çekmek kanunen gerekli değildir ancak işlemlerinizi hızlandırmada faydası dokunabilir. Eğer kargonuzu tutanak tutmadan teslim alırsanız, kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiği kabul etmiş olursunuz.


2 - Kargo Hasar Tespit Tutanağı Nedir ve Nasıl Tutulur?

Hasar Tespit Tutanağı kargonun size geldiği zaman ürününde kırılma, hasar görme, bozulma veya eksik çıkması sonucunda tutulması gereken belgeye verilen addır. Burada dikkat etmeniz gereken husus kargoyu teslim almadan yani teslim alma belgesini "tam ve sağlam olarak aldım" kısmını imzalamadan önce kurye ile beraber kargonun içerisinde ürünün eksik, kırık veya hasar olup olmadığı kontrol etmelisiniz. Daha sonra ürünü her şey tamam ve tam ise teslim almalısınız. Eğer kargoda hasar veya eksiklik var ise hasar tespit tutanağı tutmak zorundasınız. Hasar tespit tutanağı kargocu ile tutulur. Kurye ile beraber hasar veya eksiklik ne ise o konu hakkında karşılaştığınız sorunu yazarak ve kurye ile karşılıklı imzalayarak oluşturursunuz. Tutanağı hazırladıktan sonra ürünü teslim almayınız ve kuryeye geri teslim ediniz.


3 - Satın almış olduğum ürünün paket içeriği eksik çıktı, ne yapmalıyım?

uzluer.com’da satışa sunulan ürünler, tedarikçi firmalardan orijinal kutularında gelir ve hiç açılmadan paketleme yapılarak kargoya teslim edilir. Yapacağınız kontrol sonucunda ürün paket içeriğinde bir eksik ya da hata olduğu takdirde, kargo görevlisine “Durum Tespit Tutanağı” hazırlatmanız gerekir. Bu işlemin ardından dilerseniz ürünü teslim alabilir, sadece tutanakla birlikte bize başvuruda bulunabilirsiniz. Paket içeriğindeki eksik ya da hatayı olduğunu teslimat sonrasında fark ederseniz, tutanak olmadan da uzluer.com’a başvuru yapabilirsiniz. Böyle bir durumda, konuyla ilgili gerekli kayıtlar alınıp işlemleriniz hemen başlatılır. Siparişinizdeki eksik parça hakkında kategori departmanı ve tedarikçi firmayla iletişime geçilir. Kayıt altına alınan eksik parça firmadan temin edilir ve adresinize teslim edilmek üzere kargoya verilir.


4 - Satın almış olduğum ürünlerin garantisi nedir ?

Satın aldığınız tüm ürünler, üretim hatalarına karşı üretici firmaların garanti kapsamı altındadır. Garanti süresi ürünün markasına ve modeline göre  2 -10 yıl arasındadır. Ayrıca garanti süreleri, ürünlerin detay bölümünde belirtilmektedir. Ürünün kullanım kitapçığında yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı dışındadır. Servis garantisi altında olan ürünler ancak "servis raporu" dahilinde değiştirilebilmektedir. Üretici firmalarının yetkili servisleri tarafından montajı yapılmayan ürünler garanti kapsamında değildir.


5 - İade işlemi nasıl yapılır.

iade koşulları ve işlemi ana sayfada, yasal bilgilerin altında detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.