Satın aldığınız ürünün teslimat sırasında hasarlı olduğunu fark ederseniz yapmanız gerekenler

Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri, teslim aldığınız firma yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe kargo firmasından kaynaklı herhangi bir zarar olduğunu düşünüyorsanız kargo firması yetkilisi ile beraber tutanak hazırlayıp, ürünü teslim almayınız. Kargonun hasarlı geldiğini farkettiğinizde kargoyu açmadan önce kargodaki hasarlı kısmın net bir şekilde görüneceği fotoğraflarını çekerseniz işlemlerin hızlanmasını sağlamış olursunuz. Hasarlı kargonun fotoğrafını çekmek kanunen gerekli değildir ancak işlemlerinizi hızlandırmada faydası dokunabilir.

Eğer kargonuzu tutanak tutturmadan teslim alırsanız, kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiği kabul etmiş olursunuz.

Kargo Hasar Tespit Tutanağı Nedir ve Nasıl Tutulur?

Hasar Tespit Tutanağı kargonun size geldiği zaman ürününde kırılma, hasar görme, bozulma veya eksik çıkması sonucunda tutulması gereken belgeye verilen addır.

Burada dikkat etmeniz gereken husus kargoyu teslim almadan yani teslim alma belgesini "tam ve sağlam olarak aldım" kısmını imzalamadan önce kurye ile beraber kargonun içerisinde ürünün eksik, kırık veya hasar olup olmadığı kontrol etmelisiniz. Daha sonra ürünü her şey tamam ve tam ise teslim almalısınız.

Eğer kargoda hasar veya eksiklik var ise hasar tespit tutanağı tutmak zorundasınız. Hasar tespit tutanağı kargocu ile tutulur. Kurye ile beraber hasar veya eksiklik ne ise o konu hakkında karşılaştığınız sorunu yazarak ve kurye ile karşılıklı imzalayarak oluşturursunuz. Tutanağı hazırladıktan sonra ürünü teslim almayınız ve kuryeye geri teslim ediniz.

Kargo Tutatanağını hazırladıktan sonra ne yapmalıyım?  

Hazırlamış olduğunuz tutanağı en kısa zamanda 0232 433 90 65 numaralı faks’a gönderin. Tutanağı info@uzluer.com mail adresine de gönderebilirsiniz ancak durumu email ile bildiriyorsanız bir firma yetkilisi ile konuşup konu ile ilgili bilgi veriniz. Teslimatın tekrarlanmasını en kısa sürede sağlayacağız.

Teslim aldığınız Satın aldığınız ürün arızalı veya kusurlu çıkarsa yapmanız gerekenler

Ürününüzle ilgili yaşadığınız arıza/kusur sorunları için, ürünün elinize geçmesinden itibaren 30 gün içinde tarafımıza başvurabilirsiniz.

Ürününüz firmamız tarafından teslim alındıktan sonra ambalajı ve aksesuarları kontrol edilerek, incelenmek üzere Yetkili Servis’e gönderilir. Yetkili Servis tarafından teslim alınmasından itibaren 20 iş günü içinde, Yetkili Servis’in vereceği inceleme raporu doğrultusunda, ürünün arızalı/kusurlu bulunması durumunda “Arızalı/Kusurlu Ürün Başvurusu”nda tercih ettiğiniz işlem uygulanacaktır.

Ancak ürününüzdeki arıza/kusur, “kullanıcı hatası” (düşürme, sıvı teması, vb.) olarak tespit edilirse; tercih ettiğiniz işlem uygulanmayacaktır.

Arızalı gönderdiğiz ürün firmamıza ulaştıktan sonra süreç nasıl devam ediyor?

Ürününüz firmamız tarafından teslim alındıktan sonra ambalajı ve aksesuarları kontrol edilerek, incelenmek üzere Yetkili Servis’e gönderilir. Yetkili Servis tarafından teslim alınmasından itibaren 20 iş günü içinde, Yetkili Servis’in vereceği inceleme raporu doğrultusunda, ürünün arızalı/kusurlu bulunması durumunda “Arızalı/Kusurlu Ürün Başvurusu”nda tercih ettiğiniz işlem uygulanacaktır.

Yetkili Servis tarafından yapılan inceleme raporuna ve başvurunuzdaki talebinize göre 3 farklı şekilde sonuçlandırılır.

Ürününüzdeki arıza/kusur, “kullanıcı hatası” (düşürme, sıvı teması, vb.) olarak tespit edilirse, ‘Arızalı/Kusurlu Ürün Başvurusu’ndaki tercih ettiğiniz işlem uygulanmayacaktır.

Yetkli Servis tarafından, ürününüzde üretici kaynaklı arıza/kusur tespit edilirse, ‘Arızalı/Kusurlu Ürün Başvurusu’nda tercih ettiğiniz işlem uygulanacaktır.

Ayrıca ‘Arızalı/Kusurlu Ürün Başvurusu’nda tercih ettiğiniz işlemlere ilişkin özel durumlar aşağıda belirtilmiştir.

‘Onarım’ tercih ettiğiniz halde “ürün onarılamıyor” ise; ürünün aynı ürünün yenisiyle değişimi için Yetkili Servis tarafından “Teknik Rapor” düzenlenir. Eğer ilgili ürün için yenisi temin edilemiyorsa (üretimden kaldırılması, tedarikçi firma tarafından ithalat yapılamaması gibi durumlarda) “para iadesi” süreci başlatılır.

‘Aynı ürünün yenisiyle değişimini’ tercih ettiğiniz halde “yeni ürün temin edilemiyorsa” (üretimden kaldırılması, tedarikçi firma tarafından ithalat yapılamaması gibi durumlarda) “para iadesi” süreci başlatılır.

Yetkili Servis tarafından ürününüzde arıza/kusur tespit edilmez ise; ürün tarafınıza kargo ile gönderilecektir.

Kurulumu Yetkili Servis tarafından yapılmayan ürünüm hasar gördü/arızalandı, ne yapmalıyım?

Yetkili Servis tarafından kurulum/montaj yapılması gereken ürünlerde kurulum tarafınızdan yapıldıysa ve “Garanti Belgesi” onaylanmadıysa, bu ürünlerdeki hasardan/arızalardan firmamız sorumlu değildir.

Kurulum gerektiren ürünlerin orjinal ambalajının açılmadan ve kullanılmadan önce kesinlikle Yetkili Servis tarafından adresinizde kurulumunun/montajının yapılması gerekmektedir.

Kullanmakta olduğum ürünüm arızalandı, onarımı için ne yapmalıyım?

Satın aldığınız ve “Garanti Belgesi”ne sahip ürünler, teslim aldığınız tarihten itibaren ürünün Garanti Belgesi’nde belirtilen “garanti süresi” kapsamında, üretici ya da ithalatçı firma garantisindedir. Bu süre dahilinde Yetkili Servis’inizde ürünün faturası ve garanti belgesi ile tamir ettirebilirsiniz. Ayrıca, ürünlerinizi direkt olarak Yetkili Servis’e ulaştırmanız, size kargoda geçen süreden zaman kazandıracaktır.

Kullanıcı hatasıdan kaynaklanan arıza/kusurlarda ve kurulumu Yetkili Servis tarafından yapılmayan ürünlerde, garanti süresi kapsamında ücretsiz onarım hizmeti verilmez.